Haber Detayı
09 Ağustos 2019 - Cuma 10:53 Bu haber 1075 kez okundu
 
Yanlıştan Dönüldü
Karşıyakadaki hafriyatın başımızın üstüne dökülmesinden sonra alanın yeşillendirilmesine karar verildi
GÜNDEM Haberi
 Yanlıştan Dönüldü

Gümüşhane'de yeni devlet hastanesi binasının güçlendirme çalışması için alandan çıkarılan taş, toprak ve tonlarca hafriyat, Karşıyaka mahallesinde kentin üst yamacındaki eğimli araziye dökülerek depolanmıştı.

Hafriyat dökülen alanın 500 metre aşağısında yer alan Karşıyaka Mahallesine gelen taşlar nedeniyle Karşıyaka Mahallesi sakinleri korkulu günler yaşamış ve Karşıyaka Mahallesi Muhtarı Arzu Ay’ın girişimleri ile imza kampanyası yapıldıktan sonra hafriyat dökümü durdurulmuştu.

“ Alanın Yeşillendirilmesine Karar Verildi

Gümüşhane İl Sağlık Müdürü Engin Pehlivan gazetemize yaptığı açıklamada, Hafriyat dökülen alan için  gerekli çalışmaların yapıldığını, hafriyat dökümünün durdurularak, söz konusu alanın ağaçlandırılacağını söyledi.

İl Sağlık Müdürü Pehlivan, “ 200 yataklı Yeni Gümüşhane Devlet Hastanesinin heyelan alanı ihalesi yapıldı. Müteahhide yer teslimi yapıldı. Döküm alanı ile ilgili olarak da Orman Bölge Müdürlüğü’nden bir döküm sahası tahsis edildi. Bu döküm alanı ile ilgili olarak bir proje yapıldı. Döküm alanını ilgilendiren bir proje. Burada dökümün bütün şartları vardı” dedi

“Usulüne Uygun Döküm Yapılmadı”

Alana döküm gerçekleştirildikten sonra kaya parçalarının şehre gelmesinden sonra yapılan incelemelerde dökümün usulüne uygun yapılmadığının tespit edildiğini söyleyen Pehlivan,” Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü, İl Özel İdaresi, Acil AFAD İl Müdürlüğü, Gümüşhane Belediyesi ve İl Sağlık Müdürlüğü olarak döküm alanında yapılan incelemelerde usulüne uygun döküm yapılmadığı tespit edildi. Bu durum Valimize anlatılınca, Valimizin talimatlarıyla döküm durduruldu” diye konuştu

“Yeni Bir Rehabilitasyon Projesini Ortaya Çıktı”

İlgili kurumların görüşleri doğrultusunda, mevcut döküm sahasının ıslah edilmesi ve insan sağlığı açısından veya başka bir durum açısından sıkıntı oluşturmaması için gerekli tüm tedbirlilerin alınması için çalışmaların yapıldığını kaydeden Müdür Pehlivan, “ Kurumların görüşleri ve Valimizin talimatlarıyla yapılan çalışmalar bakanlığımıza iletildi. Sağlık Bakanlığı Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü buranın tamamının kontrolünü sağlayan birimdir. Kurumlarımızın, Belediyemizin ve vatandaşlarımızın bu konudaki hassasiyetleri buraya iletilmiştir. Bu hususla ilgili döküm alanı ile daha önce kapama şeklinde yapılan döküm sahasının düzenlenmesi projesinin tamamıyla rehabilitasyona gerek duyulmuş. Bu vesile ile beraber Ankara Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı Başkanlığı’ndan bir hocamızın bölgede yapmış olduğu incelemeler neticesinde yeni bir rehabilitasyon projesinin gerekliliği ortaya çıkmıştır” ifadelerini kullandı.

4 Metre Yüksekliğinde Taş Tahkimat Yapılacak

Pehlivan, “Bu proje bakanlığımız tarafından ilgili hoca ve ekibine yaptırılmış, yine birimlerimizin onayları alınarak Çevre Bakanlığı’na onaylanmak üzere gönderilmiştir. Projede asıl olarak amaç bu döküm sahasının tamamıyla ıslah edilmesi ve gerekli güvenlik tedbirlerinin alınmasıdır. Bu tedbirler döküm sahasındaki taban zeminde kaymayı önlemek amaçlı 4 metre yüksekliğindeki taş tahkimatın yapılması, yüzey sularının özellikle drenajı her halükarda döküm alanının suyu alıp da herhangi bir kaymayı önlemesi ve son olarak da döküm sahasının bu rehabilitasyon işlemleri başladıktan sonra ağaçlandırılması olarak genelde bunları içeriyor. Konu ile ilgili onay çıktıktan sonra ilgili firma, müteahhit ve bakanlığımızın da takibiyle çalışmaları başlatacaktır” dedi.

Gümüşhane Valiliğin konuyla ilgili kesin talimat verdiğini belirten Pehlivan sözlerini şöyle sonlandırdı;

“Valiliğimizin özellikle bu konuda kesin talimatları var. Asıl amacın hem çevre sağlığı, toplum sağlığı ve insan sağlığı açısından sıfır risk oluşturulabilecek bir projenin olması ve bu projenin uygulanıp  tehditleri  tamamen ortadan kaldırılmasıdır. Konu ile ilgili olarak da beklenti ve uygulama bu yönde olacaktır. Olmaması durumunda da konu ile ilgili değişik uygulamalara başvurulacaktır” İfadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: , Yanlıştan, Dönüldü,
Yorumlar
Haber Yazılımı