Haber Detayı
12 Kasım 2019 - Salı 11:10 Bu haber 2296 kez okundu
 
YETER ARTIK !!!
Gümüşhane Sağlık-Sen Şube Başkanı Engin Karabulut, Sağlık İl Müdürlüğü Yönetimini Ağır Bir Dille Eleştirdi.
GÜNDEM Haberi
YETER ARTIK !!!

Gümüşhane Sağlık Sen Şube Başkanı Engin Karabulut sağlık hizmetleri konusunda Gümüşhane’nin doksanlı yılları aratmadığını belirterek, yönetim kademesinde değişimlerin halkımızda ve çalışanlarımızda sorunların giderileceği yönünde ümit oluşturmuş olsa da, maalesef geçen zamanda ümit yerini hayal kırıklığı ve hüsrana bırakmıştır. Yaşanan bu olumsuzluklar vatandaş ve hastalar açısından ciddi sorunları da beraberinde getirdiğini belirtti.

“Doksanlı Yıllara Geri Döndük”

Gümüşhane Sağlık Sen Şube Başkanı Engin Karabulut yaptığı açıklamada; “İlimizde ki sağlık hizmetlerinin önemli boyutta aksadığını, bununla beraber sağlık çalışanları, vatandaş ve hastalar açısından ciddi sorunların yaşandığını, Sağlık hizmetlerinin 90’lı yıllardaki anlayış ve karmaşıklığa büründüğünü söyledi”.

 Karabulut “Sağlık hizmetlerini zora sokan eksiklikler ve aksaklıklar nasır tutmuş bir şekilde devam etmektedir. Yönetim kademesinde değişimlerin oluşu, halkımızda ve çalışanlarımızda sorunların giderileceği yönünde ümit oluşturmuş olsa da, maalesef geçen zamanda ümit yerini hayal kırıklığı ve hüsrana bırakmıştır ”dedi.

“Ego Savaşları Başladı”

Yönetim sisteminde egonun tavan yaptığını dile getiren Başkan Karabulut “Üst yöneticilerin kendi aralarındaki güç ve ego savaşları, çalışma koordinasyon ve ekip ruhunu kaybettirmiş, birimler arası çatışmayı getirmiştir. Hiyerarşi ve yetki karmaşasının yaşandığı kurumumuzda kimse üzerine düşeni yerine getirmemektedir. Yöneticiler asgari ücretin ortalama on katına yakın aldığı maaşının ve geleceğinin hesabını yapmaktadır. Çalışanlarımızın ve sağlık hizmetlerinin sorunlarıyla ilgilenmemektedir. Yönetim kademesindekiler kendilerine yakın olan kişilerin, kişisel işlerini yapmakta, çalışanlarımız ve vatandaşlarımız dertlerini  sorunlarını anlatacak muhatap bulamamaktadırlar ”

“Muayene Olmak İmkansız Hale Geldi”

Hastaların randevusuz muayene olmalarının imkansız hale getirildiğini savunan Karabulut” Sağlık Ocağı anlayışıyla hizmet veren kaos ve karmaşanın bitmediği İlimiz hastanelerinde randevu sistemi haricinde ( gün içerisinde 30 hasta civarı ) hasta muayenesi yapılmamaktadır. İşe başlamak veya başka konularda sağlık kurulu ihtiyacı olan vatandaşlarımıza aylarca sonraya sıra verilip mağdur edilmekte ve vatandaşlarımız çevre illere gitmek zorunda bırakılmaktadır. Mağdur vatandaşlarımız referans bularak muayene ve rapor almaya mecbur bırakılmaktadır. Özellikle ilçelerden gelen vatandaşlarımız mağdur edilmekte, muayene işlemleri kotalı olduğundan, Doktorlarla ve idarecilerle netice alamayan hasta ve hasta yakınları çalışanlarımızla karşı karşıya gelmekte, bunun neticesinde ise istenmeyen olaylar yaşanmaktadır” ifadelerini kullandı. 

“ Hekimler Yöneticilere Kızıp, Şehirden Kaçıyor”

Uzman Hekim sayısının Hastanelerdeki yönetim anlayışından kaynaklandığını savunan Başkan Karabulut “Hastanelerimizde Uzman Hekim sayımızın istenilen seviyeyi getirilemediği ilimizde, hekimlerimizin yöneticilerin tavrı ve idare şekli yüzünden ilimizden kaçarak gittiği konuşulmaktadır. Kurumlarımızın gelir gider dengesindeki başarısızlığı çalışanlarımıza ek ödeme ve performans verilmemesine neden olmaktadır. Hastanelerdeki Doktor eksikliği ve Doktorların randevulu sistem haricinde hasta muayenesi yapmamasından dolayı hastanelerimizin geliri düşmekte, bunun sonucunda çalışanlarımıza döner sermaye verilememektedir. Sağlık çalışanlarımız mutsuz ve huzursuz bir şekilde çalışmakta. Yöneticilerin maaşlarını ve ek ödemelerini peşin almaları nedeniyle kurumlarımızın gelir ve giderleriyle ilgilenmedikleri ve vurdumduymazlık gösterdikleri konuşulmaktadır. Kurumlarımızdaki usulsüz işlemlerin resmi makamlarca incelendiği gazetelerde çarşaf çarşaf yayınlandığı bilinmekte ,Devlet ve bayrak sevdalısı çalışanlarımız ve vatandaşlarımız devletimizin ve kendilerinin ne kadar mağdur edildiğini merak etmektedir ”   

“Dost Ahbap İlişkileri Tavan Yaptı”

Başkan Karabulut ”Atamalar ve görevlendirmeler dost ahbap ilişkileri çerçevesinde yapılmakta, birçok çalışanımız mağdur edilmekte, bazı kurumlarımızda personel fazlayken bazı kurumlarımızda ise neredeyse çalışacak sağlık personeli bulunmamaktadır. Yoğun olan birimlerden görevlendirmelerle personel çekme sonucu iş yükü az sayıdaki personele yıkılmakta iş dağılımı ve personel stratejisi adaletsiz bir şekilde yürütülmektedir. Çalışan ve hasta memnuniyet oranları ilimizde yerlerde sürünmektedir. Çalışanlarımızın alın teri dökerek hak ettikleri nöbet ve mesai paraları zamanında ödenmemekte, bakanlık tarafından çalışanlara verilmek üzere gönderilen paranın firma borçlarına ödendiği iddia edilmektedir. Müdürlüğümüzle iş yapan firma sahiplerine ödemeler aylarca sonraya bırakılıp esnafların mağdur edildiği konuşulmaktadır.1.basamak çalışanlarımızın (aile hekimleri,112 çalışanları) bazı yöneticiler tarafından iş verimlerinin ve moral motivasyonları’nın düşürüldüğü iddia edilmektedir”

“Vatandaşın Kimseye Güveni Kalmadı”

Karabulut “Sağlık Hizmeti alan vatandaşlarımızın sağlık çalışanlarına, yöneticilerine ve tedavi işlemlerine güveni kalmamış olup, çevre illerde çare aramaktadırlar. Çoğu zaman çalışanlarımızla ve vatandaşlarımız karşı karşıya gelmektedirler. İlçe, birim amirleri ve Sağlık Çalışanlarımızın yöneticilerin kapısında saatlerce bekletildiği ve ilgilenilmediği söylenmektedir. Şundan eminiz ki bazı yöneticilerimiz Köse Salyazı’da veya Kürtün Demircilerde kimlerin ne iş yaptığı, ne şartlarda çalıştığı bilmemektedirler. Kurum amirlerimizin çalışanlarımızı ne sıklıkla ziyaret edip, sorunlarını dinlediğini merak ediyoruz. Kendileri kurumlarında hangi güzel odada oturabilirim tartışması yaparken, Kürtündeki arızalı röntgen ve laboratuvar cihazlarından dolayı vatandaşlarımız Gümüşhane’ye tahlil için gönderilmekte, yine çalışanlarımızla hasta ve hasta yakınları karşı karşıya gelmektedirler. İlçe ve birimlerimizdeki yöneticilerimizin talep ve sorunlarını iletmek üzere geldikleri il müdürlüğünde muhatap bulamayınca memurlarla işlerini çözmek zorunda bırakılıp netice alamadıkları konuşulmaktadır”

“Herkes Üzerine Düşeni Yapsın, Sorunlara El Atsın”

Gümüşhane’nin Sağlık konusunda en iyi hizmete layık olduğunun altını çizen Başkan Karabulut” Güzel ilimizin, güzel insanları sağlık hizmetlerinin en iyisini, en güzelini hak etmekte, cefakar vefakar çalışanlarımız da, en güzel çalışma şartlarını hak etmektedir. Bunu sağlamak içinde herkesin üzerine düşeni yapması, özellikle Sağlık Hizmetlerinin daha iyi ve kaliteli bir şekilde yürütülmesinden sorumlu sağlık yöneticilerinin biran önce sorunlara el atması gerekmektedir. Bizler Sağlık Sen olarak üzerimize ne düşüyorsa yapmaya hazır olduğumuzu beyan eder, her şartta ve her koşulda sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarımızın yanlarında olduğumuzun bilinmesini isteriz ”ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: YETER, ARTIK, !!!,
Yorumlar
Haber Yazılımı