Haber Detayı
26 Temmuz 2019 - Cuma 10:04 Bu haber 3641 kez okundu
 
Yöresel Ürün Festivali Gümüşhane’ye de Gelecek
KÜLTÜR Haberi
Yöresel Ürün Festivali Gümüşhane’ye de Gelecek

Türkiye'nin farklı bölgelerinden bir araya gelen esnafın oluşturduğu grup, yöresel lezzetler için il il geziyor.

Yılda yaklaşık 25 şehri gezen grup, "Yöresel Ürün Festivali" adı altında, gittikleri illerde stantlar kurarak yemek kültürlerini ve yöresel ürünlerini tanıtıyor.

Kastamonu'da, 23 Ağustos Ortaokulu bahçesine kurulan stantlarda, Gümüşhane'nin pestil ve kömesi, Erzurum'un cağ kebabı, Sivas'ın tulum peyniri, Siirt fıstığı, Trabzon peyniri, Afyonkarahisar sucuğu, Hatay'ın kağıt kebabı, Gaziantep'in içli köftesi ile baharatları, Diyarbakır mutfağının lezzetleri ile pek çok yöresel ürün ziyaretçilere tattırıldı.

Organizasyonu düzenleyen Ejder Daloğlu, 8 yıldır il il gezerek yöresel lezzetleri tanıttıklarını belirterek, “Yılda yaklaşık 25 il geziyorum. Türkiye'deki tüm illeri geziyoruz. Yöresel ürünleri tanıtıyoruz, satışını da yapıyoruz. Geçen ay Samsun ve Tokat'a gittik. Ayda 2 ya da 3 program yapıyoruz. Kastamonu'daki programımız 6 Ağustos'ta sona erecek. Bu tarihten sonra Çankırı ve Sinop'a hareket edeceğiz” diye konuştu.

Gaziantep'ten gelen Sercan Kızılarslan ise Gaziantep'te esnaflık yaptığını hatırlatarak, “Buraya Antep'i tanıtmaya geldik. Kastamonu halkını bekliyoruz” dedi.

Gümüşhane'den gelen Emir Somuncu da 15 gün aralıklarla şehir şehir gezdiklerini belirterek, “Gümüşhane pestil, köme ürünlerinin tanıtım ve satışını yapıyoruz. Vatandaşlara ürünlerimizi denemelerini tavsiye ederiz. Burada farklı lezzetler, farklı tatlar var” diye konuştu.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yöresel, Ürün, Festivali, Gümüşhane’ye, de, Gelecek,
Yorumlar
Haber Yazılımı