Haber Detayı
03 Ekim 2019 - Perşembe 10:39 Bu haber 2189 kez okundu
 
‘Yüzme Bilmeyen Kalmasın’
SPOR Haberi
‘Yüzme Bilmeyen Kalmasın’

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yürütülen ‘Yüzme Bilmeyen Kimse Kalmasın’ projesi kapsamında ilkokul öğrencilerinin tamamına yüzme dersi verilerek, ‘Yüzme Bilmeyen Kalmasın’ projesi hayat geçirildi.

Gümüşhane Gençlik ve Spor ile İl Milli Eğitim’inin ortak uyguladığı proje kapsamında 3.ve 4.sınıf öğrencileri erkek ve kız olarak iki gruba bölünerek 3 ay boyunca Yarı Olimpik Yüzme havuzunda yüzme antrenörleri eşliğinde temel yüzme dersleri verilerek, Gümüşhane’de yüzme bilmeyen kimsenin kalmaması amaçlanıyor. Geçtiğimiz yılda yürütülen proje kapsamında Gümüşhane ve ilçelerde birçok öğrenciye yüzme dersi verilmişti.

Gerçekleştirilen ‘Yüzme Bilmeyen Kimse Kalmasın’ projesi kapsamında il merkezindeki tüm 3.ve 4.sınıf öğrencilerine dersler verildikten sonra, 6 ve 7. Sınıf öğrencilerine de yüzme dersleri verilecek.

Gerçekleştirilen proje kapsamında gazetemize açıklamalarda bulunan Gümüşhane Gençlik ve Spor İL Şube Müdürü ve Yarı Olimpik Havuzun Tesis Amiri Necati Köksal, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüyle Milli Eğitim Bakanlığı arasında yapılan anlaşma gereği ilkokul öğrencilerine temel yüzme dersleri verileceğini söyledi.

Projenin 2020 yılının sonuna kadar süreceğini kaydeden Müdür Köksal, “Buradaki amacımız yüzme bilmeyen kalmasın projesi altında bütün ilimizdeki öğrencilerimize yüzmeyi öğretmektir.  Havuzumuzda Salı ve Cuma günü kız çocuklarına, Çarşamba ve Perşembe günü erkek çocuklara yüzme kursu verilmektedir. Bundan 1 yıl önce de yüzme bilmeyen kalmasın programında faaliyet göstermiştik, ilimizde 720 öğrencimize hizmet verdik. Yüzme kursu açtık ve tüm çocuklarımıza yüzmeyi öğrettik. Yine bu yıl hedefimiz 720 öğrencimize yüzme öğretmektir” açıklamalarında bulundu.

Gümüşhane Gençlik ve Spor Müdürlüğü bünyesinde ki yüzme antrenörü Serkan ALP ise, gerçekleşen projenin geçen yılda büyük ilgi gördüğünü ifade ederek,  geçen yıl birçok öğrenciye yüzme öğrettiklerini söyledi.

Antrenör Alp, “Gümüşhane’de maalesef suyla tanışmaları zor oluyor. Gerçekleşen projeyle suyla yeni tanışan çocuklar oluyor. Öğrencilerin yüzme eğitimlerini en baştan, temel eğitim olarak gerçekleştiriyoruz. İlk önce çocukları suyla tanıştırıyoruz, daha sonra temel hareketleri gösteriyoruz. İlk dersimiz çocukların ayak çırpması ve nefes egzersizleri oluyor. Çocukları ara vermeden 1 ay boyunca eğitimleri aldıktan sonra 8.ders sonunda yüzme öğrenmiş veya öğrenmek üzere oluyorlar” diye konuştu.

Herkesin yüzme öğrenmesi gerektiğinin altını çizen Alp, “Ülkemizin üç tarafı denizlerle çevrili. Birçok ilde maalesef boğulma vakalarını duyuyoruz. İlla da denizler için değil, yüzme havuzları göletler gibi birçok alan var. Aileler çocuklarını gönderirlerse, İl müdürlüğü antrenörleri olarak elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

Yusuf Çiftçi Oğlu İlkokulu 3.sınıf öğrencisi Yusuf Demet, daha öncede yüzme eğitimi aldığı belirterek, hocaları sayesinde tekrar yüzdüğü için çok mutlu olduğunu ve çok eğlendiğini söyledi.

Yusuf Çiftçi Oğlu İlkokulu 3.sınıf öğrencisi Muhammet Talha ise, yüzmeyi bildiğini ancak unuttuğunu kaydederek, “Tekrar yüzmek çok güzel. Arkadaşlarımızla çok eğleniyoruz. Yüzmeyi çok seviyorum” dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘Yüzme, Bilmeyen, Kalmasın’,
Yorumlar
Haber Yazılımı