Haber Detayı
09 Ocak 2020 - Perşembe 11:07 Bu haber 3207 kez okundu
 
Zam Yolcu Taşımacılığını Engelliyor
Gümüşhane Otogarında Giriş Ücretlerinin Yüksek Olması Otobüs Firmalarının Gümüşhane Otogarını Transit Geçmelerine Neden Oluyor.
EKONOMİ Haberi
Zam Yolcu Taşımacılığını Engelliyor

 

Erzurum-Bayburt-Erzincan ve diğer illerinin bazı Otobüs firmaları Gümüşhane'den geçişlerinde otogar giriş fiyatlarının yüksek olduğu gerekçesiyle Gümüşhane otogarından yolcu ve Emanet eşya almak istemiyor.

Erzurum-Erzincan ve özellikle Bayburt’tan Trabzon’a yolcu taşımacılığı yapan ve Gümüşhane'de yolcu indirip bindirmek için güzergah olarak Gümüşhane şehir merkezi Transit yol geçişini kullanmak zorunda kalan Otobüs firmaları, Gümüşhane'de otogar giriş fiyatlarının yüksek olduğu gerekçesiyle Gümüşhane'ye yolcu ve Emanet eşya almak istemiyor.

Firma sahipleri, Gümüşhane otogarı dışında ki, şehir merkezi transit yol geçişi boyunca da yolcu indirip bindirdiklerinde ise kendilerine ceza kesildiğini iddia ederek, ya çevre yolunu kullanıyor, yada Gümüşhane'yi transit geçmek durumunda kaldıklarını belirtiyorlar.

GÜMÜŞHANE YOLCULARI VE EMANET EŞYA BEKLEYENLER MAĞDUR OLUYOR!!

Erzurum, Erzincan ve özellikle Bayburt'tan Gümüşhane'ye her gün belli saatlerde gelip gitmek zorunluluğu olan yolcuların ve bu illerden Emanet eşya bekleyen vatandaşların mağduriyet yaşamalarına neden oluyor. Gümüşhane'de bir kurumda çalışan ve Bayburt’ta ikamet ettiği için hafta içi her sabah ve akşam Bayburt’tan Gümüşhane'ye gelip gitmek zorunda olan Mehmet Köroğlu isimli bir vatandaş uygulamadan duyduğu rahatsızlığı dile getirdi. Gümüşhane'de otogar giriş fiyatlarının pahalı bulan Bayburt otobüs firmalarının Gümüşhane otogar giriş fiyatlarını yüksek olması nedeniyle otogara girmek istemediklerini belirten Köroğlu; "Günün her saatinde Bayburt-Trabzon yolcu taşımacılığı yapan Bayburt Otobüsleri yolcu indirmek ve emanet bırakmak için Gümüşhane'den geçmek durumunda fakat Otobüs Firmaları Gümüşhane Otobüs Terminali'nin giriş ücretini pahalı buldukları ve Gümüşhane yolcusunun az olduğu gerekçesiyle de Terminal ücreti ödememek için Gümüşhane'yi transit geçmek durumunda kalıyorlar. Terminali kullanmayıp şehir Merkezi geçişinde yolcu indirip bindirmeleri durumunda ise kendilerine ceza yaptırımı uygulandığını ifade ediyorlar. Bu nedenle de otobüs firmaları Bayburt'tan Gümüşhane'ye yolcu ve emanet eşya almak istemiyorlar. Bu durum ise; ben ve benzer durumda Gümüşhane'ye her gün gelip gitmek zorunda olan vatandaşların, öğrencilerin ve Bayburt'tan emanet eşya bekleyenlerin mağduriyet yaşamalarına neden oluyor." dedi.

OTOGAR İŞLETMESİ, FİRMALARDAN SADECE YOLCU İNDİRMEK VE EMANET EŞYA BIRAKMAK İÇİN ÜCRET TALEP EDİYOR

Günün her saatinde Gümüşhane şehir merkezinden geçen 'Bayburt Tur' otobüs firması işletmecileri ise, genelde Gümüşhane otogarından daha çok yolcu alırken, daha az da yolcu indirdiklerine dikkat çekiyorlar.

“OTOGAR GİRİŞ ÜCRETİ 17 LİRAYA YÜKSELDİ"

Bayburt-Gümüşhane arasında Otobüs işletmeciliği yapan Bayburt Tur yazıhane sahibi Süleyman Ceylan, Bayburt-Gümüşhane arası bilet fiyatının 20 tl olduğunu, Gümüşhane Otogarına giriş ücretinin ise midibüsler (küçük otobüsler) için 9TL'den 17.5 TL'ye çıkarıldığını iddia ederek, fiyatın otobüs firmaları için çok yüksek olduğunu ve makul seviyelere çekilmesi gerektiğini vurguladı.

GÜMÜŞHANE'YE YOLCU VE EMANET EŞYA ALMAK İSTEMIYORUZ!!

Bayburt midibüslerine binen yolcularının çoğunluk olarak Trabzon'a yolculuk ettiğini belirten Ceylan, "Gümüşhane'ye gelen yolcu sayısı ise çok az sayıda. Yeri geliyor Minübüste Gümüşhane'ye gelmek için sadece bir veya iki yolcu oluyor. Bazen ise sadece Emanet bırakmak için otogara girmek durumunda kalıyoruz. Bu durumda da Gümüşhane'de otogara giriş ücreti ödemek hiç ekonomik olmuyor. Otogar dışında yolcu indirip bindirmek te yasak olduğu için Gümüşhane'ye bir iki yolcu olması durumunda yolcu almak işimize gelmiyor. Aynı zamanda Emanet te almak istemiyoruz. Bu durumda Yolcular mağdur oluyor yolcu veya emanet alsak bizim için ekonomik olmuyor. Yetkililerinin otobüs firmaları ile görüşerek Bayburt- Gümüşhane arasında ulaşımı kolaylaştırmalarını ve bu sorunun kısa sürede çözülmesini arzu ediyoruz." diye konuştu.

OTOGAR DIŞINDA YOLCU İNDİRİP BİNDİRENLEREİ CEZA BEKLİYOR!

Öte yandan 4925 Sayılı Karayolu Taşıma Kanunu'nun 32'inci maddesi kapsamında yolcularını terminal binaları yahut belirlenen ara durakların dışında indirip bindiren otobüs firmalarına 580 lira ceza kesildiği öğrenildi. Gümüşhane otogarına giriş yapan otobüs firmaları için yeni uygulanan fiyat tarifesinin; yerli minibüsler için 10 TL'den 13 TL'ye, yabancı (midibüs) küçük otobüsler için 9TL'den 17.5 Tl' ye büyük otobüsler için ise 20'tl'den 25 TL'ye yükseltildiği öğrenildi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Zam, Yolcu, Taşımacılığını, Engelliyor, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı