Yazı Detayı
02 Şubat 2019 - Cumartesi 10:59 Bu yazı 1167 kez okundu
 
ANLAYAMADIM
Geylani Akan
gakan@gumuskoza.com.tr
 
 

ANLAYAMADIM

Ramazan gitti, camiler boş kaldı… Nafile olan 20 rekatlık teravih namazına gelenlerin 4 rekatlık sabah namazına niçin gelmediklerini anlayamadım?

İmam-hatipli, ilahiyatçı, Kur’an Kursu hocası ve talebesi olanların sabah namazına niçin gelmediklerini anlayamadım?

Şu veya bu tarikat, şu veya bu cemaat mensubu olduğunu söyleyenlerin sabah namazını evlerinde kılmalarını anlayamadım?

Şeriat(Allah nizamı) isteyen pek yok da, olanların da Kur’an okumasını bile niçin bilmediklerini anlayamadım?

“Kahrolsun İsrail” diye bağıranların sabahları niçin “kahrolsun şeytan” diyemediklerini anlamadım?

Gece yarısında çalan telefonunu elin alıp heyacanla alo diyenlerin, ezan sesini duyduklarında yorganın altında esir olarak kalmalarını anlayamadım?

Evine gelen faturalara dikkat kesilerek okuyanların aynı hassasiyetle bir dakika bile olsun Kur’an'a bakmadan yataklarına girmelerini anlayamadım?

Hafız olanların 90’ının ne “h” sı kalmış ne de “f” si… Doğrusu bunu hiç mi hiç anlayamadım?

Görevli olmadığı zaman camilere gelmeyen imamları anlayamadım?

Yıllarca aynı camide görev yapmasına rağmen sabah namazında cemaati olmadığından dolayı uykusu kaçmayan, yüreğine bir sızı düşmeyen, ahiretteki hesabından dolayı gözyaşı dökmeyen görevlileri hiiiç anlayamadım?

Okullarda Kur’an, siyer gibi dersler seçmeli olmuş, çocuğunun bu derslere ilişkin tercih yapıp yapmadığını bilmeyen zavallı anne ve babaları anlayamadım?

Deniz kenarlarında çırılçıplak yatanlar, elbiselerini evde unutup sokaklarda normal insan gibi gezenler için “ölüm” yok mu acaba anlayamadım?

20 yıl önce cebinde haçlığı yokken oturduğu her yerde İslam’dan başka bir şey konuşmayanların, şimdilerde lüx otomobiller, malikhaneler, işyerleri sahibi olarak varlık afeti ile israf etmelerini anlayamadım?

Daha anlayamadığım neler var neler!..

Ancak; “ölüm, kefen, tabut, mezar, terazi, mizan” ve nihayet “cennet ve cehennem” hiç değişmedi ve değişmeyecek; bunları çok ama çok iyi anladım.

 

 
Etiketler: ANLAYAMADIM,
Yorumlar
Haber Yazılımı