Yazı Detayı
22 Mart 2019 - Cuma 11:38 Bu yazı 6268 kez okundu
 
Gümüşhane Üniversitesi ve YÖK Başkanı Saraç...
Ali Öztürk
aozturk@gumuskoza.com.tr
 
 

Gümüşhane Üniversitesi ve YÖK Başkanı Saraç...

Gümüşhane Üniversitesi ile ilgili gelişmeleri uzun zamandır izliyoruz. Tepeden inme ve kimlerin tasarrufu ile atandığını bilmediğimiz ve de önemsemediğimiz Rektör Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek’in, üniversiteyi çöküşün eşiğine getirdiğini düşünenlerdeniz. Üstelik yeni geldiği Gümüşhane’de işe ayrımcılıkla başlayarak... Üniversite bilimsel olarak da, manevi olarak da, akademik kadro olarak da, öğrenci tercihi bakımından da geri gitti. Yalnız geri gitmedi. Ciddi olarak çöküşün eşiğine geldi. Bunları somut verilerle açıklayacağız Bize göre bu durumun tek sorumlusu ise, bütün bu gelişmeleri bildiği halde müdahale etmeyen YÖK Başkanı Yekta Saraç’tır.

***

Gelelim ilk ve bugünkü değerlendirmemize... Gümüşhane Üniversitesi ile ilgili 06.01.2019 tarihinde önümüze bir haber geldi. Sağlık Bilimleri Fakültesi’nden öğretim üyesi göçünü konu alıyordu. Sağlık Bilimleri Fakültesi, Gümüşhane için en cazip fakültelerden biriydi. Bilimsel göçü,  gazeteci refleksiyle ‘En cazip fakülte çöktü’ başlığıyla vermişiz. Haberimize Rektör Prof. Dr. Zeybek, noter kanalıyla tekzip gönderdi. İddiasına göre biz yalan-yanlış haber yapmışız ve fakülte şahlanıyormuş!... Hiç rahatsız olmadık. Rektör Zeybek’in açıklamasına yine aynı yerden herkesin okuyacağı biçimde yer verdik.  Ancak 1 gün geciktik. Yani, yasanın öngördüğü 3 günlük cevap hakkı süresini 1 gün geçirdik. Kötü niyetli olsaydık hiç yer vermezdik. Ama iyi niyetli olmayanlar 1 günlük gecikmeli cevap hakkını ‘cevap hakkı, kabul etmeyerek mahkemeden tekzip kararı istedi. Mahkeme de doğal olarak verdi. Yani yayınladığımız cevap hakkını bir kez daha yayınlayacağız. Olsun ve yayınlarız. Lakin bu cevap hakkı ve iddialara Rektör’ün cevabı gerçekleri değiştirmez. Üniversite’deki çöküşü durdurur mu? Durdurursa 100 tane cevap hakkı yayınlayalım. Sayın Rektör böyle bir anlayışla ve medya ile kavga ederek gerçekleri örtebileceğini düşünmesin.

***

Gelelim Sayın Zeybek’in gizlediği çöküşe... Sayın Rektör fakültedeki araştırma ve öğretim görevlilerinin sayısını vererek rakamı yükseltiyor. Halbuki Fakültede 1 profesör ve 4 doçent kaldı. Son 3 ay içinde 3 doçent ve bir doktor fakülteden ayrıldı. Şimdi doçentlerin yerine öğretim üyelerini bize sunuyor. Kendi kurdukları fakülteden ayrılmak zorunda bırakılan ve bir kısmı Gümüşhaneli olan Doçentlere rağmen Zeybek neyi savunuyor?...

Asıl sorgulanması gereken, bu hocaların Gümüşhane Üniversitesini neden terk ettikleri olması gerekirken Rektör Zeybek, gazetelere cevap yetiştirmeye çalışarak çöküşü gizlemeye çalışıyor. Öylesine tuhaf ve bilimselliği önemsemeyen bir yönetim biçimi sergileniyor ki!... Hani listenin en başına yazdığı ve övündüğü Profesör var ya!... Kendileri Halk Sağlığı Profesörü... Sağlık Bilimleri Fakültesini Yüksekokul olarak başlangıçta kuran kurucu müdürlerden... Tek Profesör olduğu için de dekan olarak atanması beklenir. Halbuki bu hocamızın bölüm başkanlığı bile yoktur. Şimdi Sayın Zeybek yasa dışı bir işlem yapmadığını ve tasarruf hakkını kullandığını söyleyecek. Bu hakkı kullanmak gerçeği değiştirmez. Zaten ve ne yazık ki üniversite bu tür kişisel tasarruflarla çöküş noktasına geldi.

Bir Rektör üniversiteden ayrılmak isteyen hoca karşısında üzülür ve içi sızlar. Lakin bizim Rektör ayrılmak isteyenlerle karşılaşınca ‘Siz hala ayrılmadınız mı?’ diye soruyor. Biz ‘fakültede 4 Sağlıkçı öğretim üyesi kaldı’ yazıyoruz. Sayın Rektör bize öğretim üyesi olmayan akademisyenlerin listesini gönderiyor.

Yalnız bu kadar değil... Sayın Zeybek,  Hemşirelik Esasları Anabilim Dalı bölümüne Biyoloji akademisyen alarak sayı tamamlıyor!... Yarın bunu da bize hemşire diye sunarlar!... Yalan yazmadık. Tek yanlışımız 7 fakülte yerine sehven 6 fakülte yazdık. O kadar kötü niyet ki bunu bile önümüze koydular.

***

Bu yazımız yalnızca Rektör Prof. Dr. Zeybek’in cevap hakkını kullandığı ve bizim de 1 gün gecikmeli olarak yayınladığımız Sağlık Bilimleri Fakültesiyle alakalıydı. Yoksa Üniversitenin genel durumunu ele alan değerlendirmelerimiz ve Sayın Rektörün ulusal medyaya yansıyan olaylarıyla ilgili değerlendirmemizi kapsamıyor. O durumları YÖK Başkanı Yekta Saraç’a açık mektup olarak yayınlayacağız.  Gümüşhane Üniversitesinin hakikaten çöküşe sürüklendiğini somut verilerle anlatacağız. Ve tabi YÖK Başkanı Saraç’ın seyredişini de...

 
Etiketler: Gümüşhane, Üniversitesi, ve, YÖK, Başkanı, Saraç...,
Yorumlar
Haber Yazılımı