Yazı Detayı
07 Ocak 2021 - Perşembe 08:57 Bu yazı 115 kez okundu
 
HAZIRLIKLI OLUN DARBE VAR (!)
Niyazi Karabulut
 
 

 

Takip edebildiğim kadarıyla İyi Parti Milletvekili Ahmet Erozan'ın 'Bütçeyi iktisatlı kullanın. Yılın ikinci yarısı alacağız' sözleri bir ışık yaktı.

Can Ataklı’nın “Erdoğan’ın gitmesi için çok büyük bir halk öfkesi ve afet olması lazım. “Bugünün koşullarında darbe yapabilecek kabiliyet yok” dediği basına yansıdı. Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, Cumhuriyet gazetesine röportaj verirken söylediği: “Adnan Menderes, 25 Mayıs 1960 günü Eskişehir’de erken seçim tarihini açıklasaydı, 27 Mayıs askeri darbesi büyük bir olasılıkla önlenebilirdi” sözleri manidar. Bir zamanların moda deyimiyle zamanlaması manidar.

Bu memleket oldukça fazla darbe gördü. 80 yılından sonra olanları bizzat yaşadım. 80 darbesinde üniversiteyi kazanmıştım. Erzurum Atatürk Üniversitesinde nasıl şartlarda ders işlediğimizi anlatmaya kalksam uzun olur. Öğrenci yurtlarında nöbet tuttuğumuzu hatırlarım. Her yurtta askerler nöbet tutar. Aynı şekilde de öğrencilere katlarda nöbet tuttururlardı. Hatırladığım kadarıyla birer saatlik nöbetlerdi. Asıl beni etkileyen ise 28 Şubatta rahmetli Erbakan’a yapılanlardı. Ülkenin başbakanına yapılanları içime hiç sindiremedim.

Bu memleketin darbelerle nasıl geriye gittiğini tecrübe edenler bilir. Belki gençlere anlatmakta zorlanabiliriz. Bunların hangi şer odaklarında hazırlandığını da anlatmaya kalksak değil köşe yazısının makalenin sınırlarını aşar. Şu kadarını söyleyelim. 12 Eylül darbesini 1970’li yıllarda CIA’nin Türkiye Şefi olan Paul Henze, ABD Başkanı Jimmy Carter’a “bizim çocuklar başardı” diye haber vermişti. BBC belgeleri yayınladı. İsteyenler internette araştırma yapabilirler. Ben bir adres vereyim.(https://www.setav.org/bizim-cocuklar-basardinin-belgeleri/)

15 Temmuzda darbecilerin kimlerle kol kola olduğu izahtan vareste. 15 Temmuz'da CIA'ya çalışan ABD'li profesör Henri Barkey'in de aralarında olduğu çoğu yabancı 17 ismin gizemli bir toplantısıyla gündeme geldi. Bizde yaklaşık on yılda bir tekrarlanan darbelerin ortak bir özelliği vardır. Hepsi de Amerikan patentlidir. Talat Aydemir, Amerika’nın desteğini almadan darbe yapmaya kalkışınca sonu darağacı olmuştu.

Sanki karalık yerlerden birileri düğmeye basmak istiyor. Bunun için Türkiye’de işbirlikçi bulmak hiç zor değildir. Gezi olaylarını hatırlayalım. Birde darbecilerin şeceresini biliyoruz. Bunu da bir kenara not edelim.

Bu kadar malumattan sonra söylemek istediğime gelince: sosyal medyada bir vatandaşın 15 Temmuz darbesiyle ilgili olarak söylediği sözü hatırlatmak istiyorum. ‘Bu sefer abdest alarak çıktık tanklara karşı durduk, bir daha böyle bir şey olursa sadece abdestle yetinmeyeceğiz.’

Bu vatandaş gibi düşünüyorum. Bir daha darbe olmayacağına inanıyorum. Ancak zamanın nelere gebe olduğunu bilemeyiz. Hazırlıklıyım, yaşım 60’a merdiven dayamasına rağmen abdest alarak çıkacağım. Sadece abdest değil; yanıma kefenimi de alarak. Kefenden başka bir şeye de gerek yok. Dediğim anlaşılmıştır.

Bu vatanı sevenleri, bu vatana vefa borcu olanları; daha doğrusu derdi vatan olanları uyarıyorum. Darbeye hazır olun demiyorum; hazırlıklı olun.

 
Etiketler: HAZIRLIKLI, OLUN, DARBE, VAR, (!),
Yorumlar
Haber Yazılımı