Yazı Detayı
05 Mart 2019 - Salı 11:30 Bu yazı 1115 kez okundu
 
Seçim Yaklaşırken
Hüseyin Çelik
hcelik@gumuskoza.com.tr
 
 

 

31 mart yerel seçimlerinde son aya girildi.Dün itibariyle siyasi partilerin il genel meclisi ve Belediye meclis aday listeleri de kesinleşti.Yarış bundan sonra ki süreç de daha da hızlanacak. Hafta sonu bilindiği üzere Gümüşhane’de Uğur Işılak konseri vardı. Konserde başkan Çimen’e bir grup genç tarafından pankart açılarak bozkurt işareti yapılması üzerine MHP il başkanı ve Ülkü ocaklarından açıklamalar geldi.

Sert açıklamalar, yapılan konseri gölgede bıraktı. Bu açıklamalara değinerek geçmek istiyoruz. Türkiye’de 24 Haziran seçimlerine damga vuran ve başkanlık sistemine geçilmesinde çok büyük rol oynayan MHP Genel Başkanı  Devlet Bahçeli’nin yerel seçimlerde özellikle  İstanbul ve Ankara’da aday çıkarmayarak, AK Parti adayını desteklemesiyle gelinen bu süreçte,Gümüşhane'de böyle bir operasyonunun, süreci baltalayacak düzeyde olduğuna  inanıyoruz. MHP belediye başkan adayı Sabri Varan,adaylığının açıklanmasından itibaren her konuşmasında Cumhur İttifakının önemine parmak basıyor. Secimin son evresine girilmişken böyle bir olayın vuku bulmasına pek anlam veremiyoruz. Her şeye rağmen aynı  ittifakın her iki partisi daha sakin olmalı.Bu nedenle seçimlere gidilirken özellikle büyük çekişmeye sahne olacak AK Parti ve MHP belediye başkan adaylarının daha sağduyulu hareket  etmesi gerektiğine inanıyoruz.

Gelelim asıl konumuza…

Belediye seçimlerinde bu dönem bundan önceki seçimlerin aksine farklı bir yol izleniyor.Sorunlarımız ve projelerimiz rafa kaldırılmış gibi görünüyor.Adaylar daha çok ziyaret ve birebir insan ilişkileri ile seçime hazırlanıyor. Bundan önceki seçimlerde daha çok projeler ve sorunlar konuşulurken bu dönem süreç böyle işlemiyor.Bundan önceki yazılarımız  da sorunlarımızı ortaya koymaya çalışmıştık.Bu yazımızda da daha çok projelerden bahsetmek istiyoruz.

Belediye başkanımız Ercan Çimen geçtiğimiz seçimlerde 41 proje açıklamıştı. O dönem Gümüşhane için önemli projeler açıklayan Başkan Çimen bunlardan bazılarının hayata geçirdi.Her ne kadar son bir yıl içinde projelerimiz de bitmeyenler de var ise de yapılanları görmemezlikten gelemeyiz.Lakin şu an itibariyle hayat geçirilen projelerden Otopark projesi,İtfaiye,mezbaha gibi bir kaç projenin bitirilerek hizmet verdiğine şahit oluyoruz.Sosyal projelerdende bazıları bitirildi.Bunlardan da özellikle Gümüşhane'de öğrencilere dönük olan Sema Doğan parkı ile muhtar evlerini sayabiliriz.Diğer projelerden bazıları bitirilmek üzere bazıları da yeni başladı.

Başkan adaylarımızdan henüz bizim bildiğimiz kadarıyla proje bazlı bir açıklama gelmedi.MHP Belediye başkan adayı Sabri bey bir kaç tane sosyal içerikli proje açıkladı.Onun haricinde şu an itibariyle bu konuda bir sessizlik hakim. Sorunlarımız ve çözüm önerileri üzerinde konuşamadığımıza göre önümüzde ki, beş yıllık süreçte Gümüşhane’yi acep ne bekliyor. Belediyenin borç yükü de bu konuda en önemli etkenlerin başını çekiyor. Belediye başkanlığını  kazanan başkan, belli bir dönem ancak Gümüşhane belediyesinin borcunu dönüştürmeyle uğraşacaktır.Bu nedenle de proje başlıklı konulara pek  değinmiyorlar. Öyle görünüyor ki, seçimi proje yarışması olmadan gireceğiz.

 

 
Etiketler: Seçim, Yaklaşırken,
Yorumlar
Haber Yazılımı