Yazı Detayı
05 Şubat 2019 - Salı 17:28 Bu yazı 908 kez okundu
 
Seçimlerden Kim Karlı Çıkacak.
Hüseyin Çelik
hcelik@gumuskoza.com.tr
 
 

Seçimlerden Kim Karlı Çıkacak.

31 Mart’ta yapılacak yerel seçimler için bu ay itibariyle seçim çalışmaları hız kazanmaya başladı. Gümüşhane’de belediye başkan adaylığını  ilk olarak açıklayan Bedri Ağaç,ilk konuşmacıyı da geçtiğimiz hafta sonu şehre getirdi. Millet ittifakının Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce Gümüşhane'de konuştu.

Saadet partisinin adayı da  belli olunca tüm adaylar sahaya inmiş oldu.Saadet Partisinin adayı Şerif Erdal oldu. Bu ayın ortası itibariyle yüksek seçim kuruluna il genel meclisi ve belediye meclis   üyesi adayları verildikten sonra asıl seçim hareketlenecek.  İstifa  edenler, küskünler ve aday olanlar sahada olurken,küskün olanlar da seçimi kim kazanacaksa onun yanında durmayı yeğleyecektir. İşte bu tarih itibariyle de  sokakta da seçimin başladığı anlaşılacaktır.

Geçtiğimiz hafta itibariyle AK Parti,adaylarını tanıttıktan sonra “Gönül Belediyeciliği” söylemi ile yola çıktı. AK Parti “Gönül Belediyeciliği “ile yola çıkarken Gümüşhane’de milletvekilleri de görünmeye başladı.Vekiller Gümüşhane’de değil daha çok  Kelkit’te aday yapmadıkları Ünal beyin karşısında çalışmak için kolları sıvadı.

AK Parti Gümüşhane’de cumhur ittifakının  diğer ortağı MHP'ye karşı hem il hem ilçe hem de belde belediyelerinde çekişecek. Kelkit’te bağımsız aday Ünal beye karşı AK partinin göstereceği başarı aynı zamanda milletvekillerinin de bize göre başarı ya da başarısızlık hanesine yazılacak. Ak Parti hem Gümüşhane merkezde  hem Torul’da hem Köse’de hem Kürtünde MHP ile çekişecek. Şu an itibari ile rahat olduğu tek ilçe Şiran ilçesi. MHP burada ki adayından dolayı AK Partiyle çekişmesi zor görünüyor. Buda sokağa yansıyor. Gümüşhane’nin en büyük ilçesinde ise bağımsız olarak seçime giren Ünal Yılmaz’a karşı zorlu bir seçim yarışında olacaklar. Kimin kazanıp kazanmayacağından ziyade seçimlerde her hangi bir ilçeyi kaybetmemeleri belki milletvekillerinin çok etkilemeyecektir. Lakin iki  yerde milletvekillerinin yaptıkları genel merkez tarafından dikkatle irdelenecektir.

 Birincisi…

Gümüşhane Merkez. Gümüşhane merkezde bilindiği üzere milletvekilleri mevcut başkan Ercan beye karşı aday çıkarmak isteseler de  Ercan beyin adaylığını  engelleyemediler. Şimdi seçimi Ercan beyin kazanması halinde ilk mağlubiyetlerini almış olacaklar. Lakin Ercan beyin kaybetmesi halinde ise bu sefer ibre kendi lehlerine bir nebze dönmüş olacaktır. Lakin burada da genel merkez  kaybetmenin hesabını yine kendilerinden soracaktır.Yani Gümüşhane merkezde ister AK Parti kazansın ister kaybetsin hesabını Milletvekilleri verecektir.

İkincisi…

Kelkit ilçesinde AK Partinin kaybetmesi halinde ise hiçbir sığınacakları mazeretleri  yoktur. Onun içinde  milletvekilinin Kelkit ilçesinden çalışmalarına başlamıştır.AK Parti  Genel Merkezi milletvekillerinin ve adaylarının çoğunun karşılığı olduğu için seçildiklerini sanıyor. Lakin Halk ne milletvekillerine nede adayların kendilerine oy veriyor. Daha çok AK Partiye ve lideri Recep Tayyip Erdoğan'a  oy verdikleri için seçiliyorlar. Son dönemde bu algıda artık yıkılmaya başladı. Özellikle ekonomik sorunlar ve diğer sıkıntılar nedeniyle vatandaşlar 17 yıllık iktidarı sorguluyor.Ekonominin bu hale nasıl geldiğini sorguluyorlar.Tabiki sorgularken de kimi iktidarda görmek istediklerinin hesabını yapıyorlar. Artık şunu  rahatlıkla söyleyebiliriz. AK Parti'de sorgulanmaya başlandı...

Bilinen ve yazılan tek şey var.MHP oyları bu seçimde daha çok artacak. Ortak kanı bu. Bakalım 31 Mart seçimlerinde kim karlı çıkacak.

 
Etiketler: Seçimlerden, Kim, Karlı, Çıkacak.,
Yorumlar
Haber Yazılımı