Yazı Detayı
23 Ekim 2018 - Salı 23:08 Bu yazı 3164 kez okundu
 
Yiğidi Öldürün Hakkını Yemeyin
İbrahim Özdemir
iozdemir@gumuskoza.com.tr
 
 

Gümüşhane Valiliği görevine 2.5 yıl önce atanan Vali Okay Memiş’in, turizm, madencilik, tarım ve hayvancılık sektörlerini, ilimiz için yerinde yapılmış bir tespit olarak değerlendiriyorum.

Bu yazımda özellikle turizm sektörü üzerinde duracağım. Neden derseniz, sürekli hasretini çektiğimiz 100 bini aşmayan yerli ve yabancı turist sayımızın adım adım 1 milyona doğru gitmiş olmasıdır.

Özellikle Sayın Memiş’in Zigana’yı, Gümüşhane’nin turizminde giriş kapısı olarak değerlendirmesi yerinde bir tespittir. 2100 rakımlı Zigana zirvesinde bulunan Gümüşkayak Tesisleri, bölgemizin tek kayak tesisidir.

Tarihi İpek Yolu güzergahının geçtiği bu zirvede bulunan Gümüşkayak ve diğer tesislerin insanları cezp etmesi gerekiyordu. Bunu gören Sayın Memiş, devletten beş kuruş harcamadan başlattığı sokak sağlıklaştırmasının sonuna gelindi. “Zirveye gelenler öncelikle bu güzelliği görmelidirler” diyen Sayın Memiş, bir şey daha söyledi, “Devletin 20 milyon liradan daha fazla para harcadığı Limni Gölü yılın 12 ayında turizme açık olmalıdır” diyerek, öncelikle yolu beton kaplama ile yaptırması, göle ulaşımı sağlıklı bir yapıya kavuşturdu.

Ancak sıkıntı, çığ tehlikesiydi. Bunu da düşünen Sayın Memiş, Zigana-Limni arasında çığı önleme çalışması başlatması takdire şayandır. Hiç kuşkusuz Trabzon Orman Bölge Müdürlüğünün katkılarını da asla unutmamak gerekiyor. Zira finansal kaynak bu kurumumuz tarafından karşılanıyor.

Şu anda kesin rakam bilinmemekle birlikte Limni Gölüne gelen yerli ve yabancı turist sayısının 300 bine ulaştığı ifade ediliyor.

Karaca Mağarasının yolunun iyileştirilmesi talimatını veren Sayın Memiş, yoldaki sorunun ortadan kalkması ile birlikte artık normal otobüslerin dahi mağaraya gitme imkanı sağlandı. Mağarayı ziyaret eden yerli ve yabancı turist sayısından henüz bir bilgimiz olmamasına karşın sanırım 100 bini geçmiş olsa gerek.

Torul Kalesi Cam Seyir Terası ise adeta rekora koşuyor. Torul’un yerini dahi belki de bilmeyen yerli ve yabancı turist sayısı 200 bine vardı. Bu terasın yapılmasında hiç kuşkusuz Sayın Memiş, Torul Belediye Başkanı Nidai Köroğlu ve Torul Orman İşletme Müdürlüğünün katkıları asla inkar edilemez.

Şiran ilçemizin Seydibaba köyü sınırları içerisinde bulunan Tomara Şelalesi’ni sadece Kurban Bayramı tatilinde ziyaret eden yerli ve yabancı turist sayısı 50 bin oldu. Yolunun asfalt ve parke yapılması, cam seyir terası ve diğer sosyal donatılar şelalemizde adeta ziyaretçi sayısında bir patlama yaşatıyor. Şu ana kadar Tomara Şelalesini ziyaret eden yerli ve yabancı turist sayısı 250 bini geçti.

Tüm bu rakamları topladığımızda henüz 2018 yılı tamamlanmadan ilimize gelen ziyaretçi sayısı 850 bini buluyor. Bu da 1 milyona adım adım gidiyoruz demektir.

Peki bu turizm destinasyonlarımız daha önce yok muydu, vardı elbette.

Yiğidi öldürünüz beyler, ama hakkını yemeyiniz. Bu ili ayağa kaldıran, her konuda öncülük eden, istişare kültürünü toplumun her kesimine yayan bir Sayın Valimiz var. Onun adı Okay Memiş’tir.

Benim, Sayın Okay Memiş’ten bir isteğim var: Gümüşhane merkeze yerli ve yabancı turistlerin gelmesi için bir an önce Canca Kalesi’ne seyir terasının yapılmasıdır. Sayın Memiş’in bunu da gerçekleştireceğine inanıyorum.

40 yılı aşkın gazetecilik mesleğimde birçok Sayın Vali ile çalışma olanağım oldu. Elbette onların da bu ile önemli katkıları oldu. Ancak, Sayı Okay Memiş’in bu il için yaptıklarını göz ardı etmek, Sayın Memiş’e büyük haksızlık olur.

Süleymaniye Mahallesi örneği karşımızda duruyor. Çay içecek yerimiz bile yoktu.

 
Etiketler: Yiğidi, Öldürün, Hakkını, Yemeyin,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı