Haber Detayı
02 Mart 2021 - Salı 09:43 Bu haber 2286 kez okundu
 
Biz Daha Turuncudayız!
SAĞLIK Haberi
Biz Daha Turuncudayız!

 

Türkiye’de koronavirüs önlemlerinde gevşeme için çalışmalar sürüyor. Özellikle uzun zamandır kapalı olan iş yeri sahipleri yeni adımları dört gözle bekliyor.

İl Bazında Normalleşme Adımları

Söz konusu normalleşme adımları ise 'yerinde normalleşme' parolasıyla yerel çapta atılmaya başlandı. Buna göre hayata geçirilecek kararlar için, Sağlık Bakanlığı'nın haftalık olarak açıkladığı illere göre 100 binde vaka oranları esas alınacak.

Haritada Mavi Olan İllerde Önlemler Hafifletilecek

Bu kapsamda illerdeki vaka ve bulaş oranları dikkate alınınca Türkiye'nin büyük bir kısmı için normalleşme zor görünse de kriterleri sağlayan iller de önlemlerde gevşemeye gidilmeye başlandı. Bakanlığın açıkladığı vaka sayıları ile hazırlanan haritada illerin risk durumları renklerle derecelendirildi. Buna göre kırmızı renkte olan illerde vaka sayıları en yüksek, turuncuda yüksek, sarıda orta ve mavide düşük olarak gösterildi. Mavi renkle gösterilen iller son dönemde vaka sayılarındaki ciddi düşüşle dikkat çekerken ilk normalleşme adımları da bu illerde atıldı. Dün toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'nda da bu veriler ışığında halihazırda turuncu renkte olan Gümüşhane için bakalım nasıl bir renk ortaya çıkacak. Haritada mavi ile gösterilen Muş, Iğdır, Batman, Şırnak ve Hakkari normalleşme için ilk adımlar atılmaya başlanacak.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Biz, Daha, Turuncudayız!,
Yorumlar
Haber Yazılımı