Haber Detayı
09 Nisan 2021 - Cuma 14:59 Bu haber 1259 kez okundu
 
Buzağı desteklemesi müracaatları başladı
EKONOMİ Haberi
Buzağı desteklemesi müracaatları başladı

 

Gümüşhane  Tarım ve Orman İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada buzağı destekleme desteği için müracaatlarla ilgili bilgilendirmelerde bulunuldu.  

Açıklamada Hayvancılık Desteklemeleri Uygulama Tebliği kapsamında yürütülecek olan 2020 yılı buzağı desteklemesinden; 120 gün yaşamış ve programlı aşıları tamamlanmış olan Türkvet ile E-ıslah veri tabanlarına kayıtlı 2020 yılı doğumlu buzağılar faydalandırılacak.

Buzağı desteklemesinden yararlanmak için, soykütüğüne kayıtlı yetiştiriciler Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği aracılığıyla, önsoykütüğüne kayıtlı yetiştiriciler ise şahsen veya üyesi olduğu yetiştirici/üretici örgütleri aracılığıyla Gümüşhane il/ilçe müdürlüklerine dilekçe ile başvuru yapacaktır.

Buzağı Desteklemesi için 2’nci Dönem başvuruları 15 Haziran 2021 tarihinde sona erecektir. Destekleme buzağının doğduğu işletmeye ödenecek olup, doğduğu işletmede 120 günü tamamlama şartı aranmaktadır. 1’inci dönem desteklemeye müracaat eden yetiştiricilerin, 2’nci dönem için ayrıca başvuru yapmalarına gerek yoktur.

Buzağıların analarında, 2020 yılında ilk doğumunu yapan düvelerin ilkine buzağılama yaşının en fazla 810 gün, ineklerde ise destekleme yılı ile bir önceki buzağılaması arasındaki sürenin en fazla 450 gün olması şartı aranmaktadır. Bu parametreler e-ıslah kayıtlarından, e-ıslahta kayıtlı olmayan ineklerin ise e-ıslahta kayıtlı buzağılarından hesaplanır. (Bu üreme kriterleri 1 Eylül 2020 tarihinden önce doğan buzağıları kapsamamaktadır.)

Destekleme kapsamında;

1)Önsoykütüğüne kayıtlı yetiştiricilere buzağı başına 470 TL,

2)Soykütüğüne kayıtlı analardan suni tohumlama sonucu doğan buzağılar için (süt ölçüm kriterlerini yerine getirmiş) Birlik aracılığıyla müracaat eden yetiştiricilere buzağı başına 645 TL,

3)Etçi veya kombine ırk boğaların sperması ile suni tohumlama sonucu doğan buzağılar için yetiştiricilere buzağı başına 700 TL,

4)Döl kontrolü kapsamındaki boğaların sperması ile suni tohumlamadan doğan buzağılar için buzağı başına ilave 50 TL ödeme gerçekleştirilecektir.

Tebliğe göre “buzağıların zamanında küpeletilmesi, Türkvet ve e-ıslah kayıt sistemlerine kaydettirilmesi, programlı aşılarının yaptırılmasından” yetiştiriciler sorumlu olacaktır.

Hayvancılık desteklemeleri konusunda daha ayrıntılı bilgi almak isteyen üreticilerimiz; Giresun merkezde Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürlüğümüze, ilçelerde ise  Tarım ve Orman İlçe Müdürlüklerimize başvurabilirler.

BUZAĞI DESTEKLEMELERİNDEN YARARLANABİLMEK İÇİN ARANAN ŞARTLAR

 *Buzağılar 2020 yılında doğmuş olup Türkvet ve E-Islaha kayıtlı olmalılar.

 *Buzağılar doğduğu işletmede en az 4 ay (120 gün) süreyle yaşamış olmalıdır.

 *Doğduğu işletmede 4 (dört) aydan önce ölen, kesilen veya başka bir işletmeye gidenler buzağı desteklemesinden faydalanamaz.

 *Buzağıların destekleme alabilmeleri için programlı aşılarının   (şap, brusella vb.) yapılmış olması gerekmektedir.

 *Her buzağı için birkez destekleme ödemesi yapılır.

 *Destekleme ödemesi buzağının doğduğu işletme üzerinden yapılır.

*Buzağı desteklerinden yararlanabilmek için işletmelerin güncel tutulmasından işletme sahipleri sorumludur.

*Küpeleme esnasında buzağının anne küpe numarası muhakkak küpeyi takan personele bildirilmelidir.

 Üreticilerimize önemle duyurulur denildi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Buzağı, desteklemesi, müracaatları, başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı