Haber Detayı
15 Nisan 2021 - Perşembe 09:03 Bu haber 882 kez okundu
 
Gümüşhane sözlü tarih çalışmalarına başladı
YAŞAM Haberi
Gümüşhane sözlü tarih çalışmalarına başladı

 

Milli Eğitim Bakanlığınca ülkemizin belleğini sıradan insanların gündelik yaşamları üzerinden kayıt altına almak amacıyla başlatılan Sözlü Tarih çalışmaları Gümüşhane’de başladı.

Geçmişin sesini bugünkü kuşakların yaşamlarıyla karşılaştırmasına imkân tanıyarak; değerlerin kuşaklararası aktarımını deneyim aracılığıyla gerçekleştirmek için Türkiye genelinde pilot uygulama ile başlayan çalışma 21 ilde uygulanıyor. Bu kapsamda İl Milli Eğitim Müdürlüğünce online toplantı düzenlenerek il genelindeki öğretmen ve yöneticilerimize projenin tanıtımı ve yönergesine dair bilgilendirme yapıldı.

Milli Eğitim Müdürlüğü koordinasyonunda gerçekleştirilen çalışmayla il genelinde 49 Sosyal Bilgiler branş öğretmeni ve 29 tarih branşı öğretmeni 670 öğrenciyle birlikte sözlü tarih çalışmasını deneyimlemiş olacak.  Görüşülecek kişiler 70 yaş üzeri ve öncelikle kendi ailelerinden seçilerek “tarihin kıyısında kalmış” kişilere erişilmesi planlanıyor.  Salgın nedeniyle covid-19 tedbirleri kapsamında gerçekleştirilecek görüşmeler genellikle online ortamda yapılarak kayıt altına alınacak. Renkli görüntüler gelmeye başlayan sözlü tarih görüşmeleri, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında gerçekleştirilmeye devam edecek.

Yaklaşık olarak bin 400 görüşmenin kayıt altına alınması ile Gümüşhane iline ait yaşantı ve deneyimler ortaya çıkarılıp toplumun bilgisine sunularak tarihin toplumsallaşmasına ve demokratikleşmesine katkıda bulunulması hedeflenirken projenin sonunda ise büyük bir sözlü tarih kütüphanesi oluşturulması planlanıyor.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gümüşhane, sözlü, tarih, çalışmalarına, başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı