Haber Detayı
03 Mart 2021 - Çarşamba 09:15 Bu haber 1608 kez okundu
 
Kamu kurumlarında mesai normale döndü
GÜNDEM Haberi
Kamu kurumlarında mesai normale döndü

 

Covid-19 salgınıyla ilgili bugün itibariyle başlayan yeni kontrollü normalleşme sürecinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan genelgeyle kamu kurum ve kuruluşlarında mesai saatleri normale döndü, esnek çalışma kararnamesi iptal edildi.

Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan 2021-5 sayılı genelge ile 26/08/2020 tarihli ve 31225 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlara esnek çalışma yöntemlerinin uygulanmasına ilişkin "COVID-19 Kapsamında Kamu Çalışanlarına Yönelik Tedbirler" konulu 2020/11 sayılı genelge yürürlükten kaldırıldı.

Genelge ile bugünkü tarih itibarıyla kamu kurum ve kuruluşları normal düzen ve mesai saatlerinde çalışmalarına başlayacak, gerektiğinde illerde Valilerce farklı mesai saatleri belirlenebilecek.

Çalıştırılma biçimlerine bakılmaksızın Sağlık Bakanlığı ve Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı hariç kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan yönetici kadro ve pozisyonunda bulunanlar hariç 60 yaş ve üzerinde olanlar ile Sağlık Bakanlığının belirlediği kronik hastalığı bulunanlar idari izinli sayılacak, idari izinli sayılanlar bu sürede görevlerini fiilen yerine getirmiş sayılacak, bunların mali ve sosyal hak ve yardımları ile diğer özlük hakları saklı kalacak. Bunların mali ve sosyal hak ve yardımları ile diğer özlük hakları saklı kalacak, bu personel amirinin izni dışında görev mahallinden ayrılmayacak ve hizmetine ihtiyaç duyulanlar çağırıldıkları anda görevlerine dönecek.

Genelgede ayrıca kamu kurum ve kuruluşlarınca bu süreçte tüm personelin maske kullanması, çalışma mekanları, yemekhane, servisler ve sosyal alanlarda gerekli mesafelerin ayarlanması, bu mahaller ile kamu kullanılan araçlarda dezenfekte işleminin yapılması hususunda gerekli tedbirlerin alınması istendi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kamu, kurumlarında, mesai, normale, döndü,
Yorumlar
Haber Yazılımı