Yazı Detayı
12 Nisan 2021 - Pazartesi 10:27 Bu yazı 341 kez okundu
 
VEFA BU DEMEK
ismail hayal
 
 

"Cennet ucuz değil, Cehennem dahi lüzumsuz değil"

B.S.N.

 

O kadar kadına şiddet, taciz ve cinayet haberleri ile sarsılarak güne başlıyoruz ki artık havsalamíz kaldırmıyor inanın. Halbuki kadın yüce ilahi kitabımızda bize emanet verilen en değerli varlık, dünyaya geliş vesilemiz, hele ana ise Cennet'e giriş biletimiz, hakkını ne yapsak asla õdeyemeyeceğimiz bir melek. 

 

Ve İslâm kadını ve anneyi öyle bir yere koymuş ki şüphesiz ayaklarının altına koymuş Cennet'i. Bu ne demek anneyi razı etmeyen, gönlünü almayan asla Cennet kapısını aralayamaz. 

 

Tanıdığım ve duyduğum andan itibaren çok yazmak istediğim bir vefa hikayesini kaleme almak bugün nasip oldu. 

 

Bu vefa hikayesinin baş kahramanı yılların futbolcusu, Gümüşhane'nin bir zamanlar bıçkın delikanlısı olan Yeniköylü Metin Ay. 

 

Bugün evliliklerin adeta saman alevi gibi yanıp söndüğü bir dönemde tabiri caizse "Facebook'ta evlenip Instagram'da boşananların" ayyuka çıktığı bu ahir zamanda böylesi göz yaşartan hikâyeleri de okumanızı öneriyorum. 

 

Metin Ay ağabeyimiz. Güzeller güzeli yengemizi tam dile kolay 27 senedir yatakta bir bebeğe bakar gibi baktı. Kimseye muhtaç etmedi. Kimsenin yardımını da kabul etmedi. Asla Gümüşhane deyimiyle 'acızlanmadı', öf bile demedi, sabretti ve nihayetinde sabrının karşılığını da aldı.  

 

Eyüp (AS) sabrı ile eşini, hayat yoldaşını elleriyle yedirdi, suyunu içirdi, yıkadı, saçını taradı, ilacını verdi, yaralarına merhem oldu adeta. 

 

Yaklaşık üç yıldır benzer bir durumda kendime baktığımda bu işin ne kadar zor, ne kadar sabır gerektiren bir insani ve ahlaki bir hareket olduğunu yeni yeni anlayabiliyorum. 

 

Bu halde Gümüşhane'de eşine, engelli yavrusuna, kardeşine bakanlar eminim bu yazıyı gözyaşları içinde okuyacaklardır. 

 

Sen ne güzel bir insansın Metin Abim. O kocaman yüreğinle 27 yıl neler yaşadın. Cenneti kazanmanın ne kadar zor aslında bir o kadar ne de kolay olduğunu bizlere gösterdin. 

 

Yengem senden ebeden razı idi. Son paylaştığın fotoğraf karesinde onca derdine rağmen gözlerinin içindeki o mutlu tarafı gördüm ben. 

 

Ve yengem o fotoğrafta lisan-ı hal ile;

"Çok teşekkür ediyorum canım, Allah senden razı olsun, elimi asla bir an da olsa bırakmadın, beni bakımevine terk etmedin" diye söylüyordu sanki. 

 

2021 yılı ramazan ayına girmeden iki gün öncesi senin ve yengemin imtihanı son buldu. Yengemiz mutlu ve huzurlu olarak, senden memnun olarak ruhunu teslim etti bugün. 

 

Ve sen eşine görevini üstün bir şekilde yerine getirerek eften ve püften sebeplerle boşanan, ilk hastalığında terk eden, isyan eden, korkan, kaçan biz insanlara unutulmaz bir vefa dersi verdin. 

 

Bugün gitgide kaybettiğimiz değerlerimizin ne kadar önemli olduğunu hatırlattın. Ve bu vefa örneğinin bugün Gümüşhane'de tüm öğrencilerimize çok güzel bir değerler eğitimi olarak anlatılması gerektiğine inanıyorum. 

 

Yengemize Rabbim Cennetinde yer versin inşallah. Bize unuttuğumuz bu güzel hasletleri yaşattığın için de sana ayrıca teşekkür ediyorum güzel abim. 

 

Çok iyi bir futbolcu, ekmeğini helalinden kazanan bir baba ve en önemlisi mükemmel vefalı bir eş olduğunu bizlere gösterdin. Rabbim senden razı olsun. Başın sağolsun. 

 

 

 
Etiketler: VEFA, BU, DEMEK,
Yorumlar
Haber Yazılımı